28 Kwiecień 2021Punkty spustowe

 

PUNKT SPUSTOWY.

 

To nadwrażliwy, nieduży obszar występujący w okolicach tkanki mięśniowo- powięziowej.

Do powstawania takich punktów przyczynia się przede wszystkim nadmierne napięcie tkanki oraz jej niedotlenienie. Doświadczony terapeuta za pomocą badania palpacyjnego jest w stanie takie nierówności lub guzki wyczuć manualnie. Ważne jest pamiętać o tym, że im bardziej napięty mięsień tym większa bolesność, nieprzyjemne uczucie oraz tkliwość przy takim badaniu.

 

JAKIE MOGĄ BYĆ KOLJNE PRZYCZYNY POWSTAWANIA PUNKTÓW SPUSTOWYCH?

Do podstawowych zalicza się:

- złe wzorce ruchowe,

- ciągłe obciążenia,

- unieruchomienia,

- niedobory witamin m.in żelaza, B12, C,

- zaburzenia układu mięśniowo szkieletowego,

- stres,

- bezsenność,

 

OBJAWY.

- ból promieniujący,

- podczas wykonywania ruchów uczucie sztywnośći,

- ograniczenie zakresu ruchów w stawie,

- osłabienie tkanki mięśniowej lub danej grupy mięśni,

- gwałtowna reakcja na ból przy dotyku,

- zaburzenia czucia głębokiego,

- zawroty głowy lub inne zaburzenia z tym związane,

- dolegliwości bólowe przy rozciąganiu lub skurczu mięśnia,

 

 Badania wykazały ,że w Europie i USA dotyka  wyżej wymienione  dolegliwości od 30 do 80 % ludności.  

 

ISTNIEJE WIELE CZYNNIKÓW , KTÓRE SPRZYJAJĄ POWSTAWANIU PUNKTÓW SPUSTOWYCH. 

 

Najczęściej przyczyniają się zmiany zwyrodnieniowe stawów, do tego ciągły stres lub przeróżne schorzenia narządów wewnętrznych organizmu, a nawet czynniki wrodzone np. hipermobliność.

Konsekwencją powstawania punktów spustowych jest  również wykonywanie aktywności fizycznej bez żadnej, wcześniejszej rozgrzewki.

Z drugiej strony tryb życia pozbawiony jakiegokolwiek ruchu lub unieruchomienie również należy do niepożądanych czynników.

Nie można ominąć codziennych obciążeń, nieprawidłowych nawyków posturalnych, urazów lub też zabiegów operacyjnych. 

depresji, silnych  emocji lub stanów lękowych.

 

BÓL WZMOŻONY  narasta z czasem. Promieniowanie może rzutować miejscowo na cały mięsień lub sąsiednio ale również w bardziej odległe miejsca np. z mięśnia czworobocznego do okolicy łokcia lub palców,  obszar potylicy, tylna część szyi , czoło.

 

TECHNIKA TERAPII PUNKTÓW SPUSTOWYCH.

Do jednej z metod terapeutycznych i zarówno najczęściej wykorzystywaną jest technika za pomocą ucisku mięśnia w którym znaleziono punkt spustowy. Techniki kompresyjne przyczyniają się do zmniejszenia napięcia mięśniowego a w takich przypadkach jest to priorytetem. Metoda ciągłego ucisku przez terapeutę poprawia metabolizm komórkowy,co za tym idzie następuje poprawa energetyczna procesów komórkowych. Automatycznie wiąże się to z lepszym ukrwieniem , poprawą krążenia.

Ucisk głęboki stosuje się za pomocą kciuka, łokcia lub 4 palców w punkcie spustowym kilka sekund. Po pewnym czas następuje rozlużnienie , przeważnie do 2 min nieraz dłużej. Warto wyszukać kolejne , by mieć pewność ,że ból ustąpił. Jeśli jest potrzeba nawet wskazana kilkukrotna powtarzalność.

 

ZA GŁÓWNY CEL TERAPII PUNKTÓW SPUSTOWYCH UWAŻA SIĘ LIKWIDACJĘ BÓLU ORAZ POPRAWĘ ZABURZEŃ WZORCÓW RUCHOWYCH.

 

Oprócz leczenia farmakologicznego, po której najcześciej sięgamy w uciążliwym momencie, warto pamiętać o metodach z dziedziny fizjoterapii , która przede wszystkim ma na celu i daje gwarancję zmniejszenia  natężenie bólu , jest skuteczna i pomaga na dłuższy czas.  

Komfort życia staje się dużo lepszy,  może zmienić się diametralnie w pozytywnym słowa znaczeniu. Każdy ma swoją teorię bycia szczęśliwym i zdrowym. Jednak powiedzenia "w zdrowym ciele, zdrowy duch" nikt nie podważy.